The Cost of Living in Granada

Living in Granada is cheap and therefore during your Spanish course at Escuela Delengua, you don’t have to spend a lot to have a good time. You can walk almost all over Granada because it is very small, but if you need to use the bus, to go to the bus station for example, it costs €1.20 but there are also discounts. Furthermore, it doesn’t cost a lot to get a bus to other places in Spain. It costs €30 for a return to Madrid, €40 for a return to Seville, only €10 for a return to Malaga and €10 to and from the beach. Eating isn’t expensive either. You can buy fruit, vegetables, cheese and meat cheaply at the local markets in the city to cook at home. The other cheap option is to go for tapas, a beer or a tinto de verano (red wine and lemonade) with tapas only costs €2 and after 2 or three tapas you will have already had supper! Eating in restaurants is also quite cheap, a paella costs €11 for one person or €18 for two people. Some restaurants offer some cheap menus with a starter, main and pudding including a drink. There a various tourist attractions which you don’t have to pay for like visiting the parks in the city or some of the churches, but even the attractions that you have to pay for are not expensive. The entry into the Alhambra costs €12, to enter the garden of Generalife will cost you €9, a ticket for visiting the Cathedral costs €3.50. On the web site for Escuela Delengua there is an official list of prices which proves that in Granada it is easy to enjoy yourself without having to spend a lot of money. It is a perfect place to learn Spanish if you want to do it economically and furthermore the school which is situated in the barrio of the Albaicín in the very centre of the city offers prices that tend to be amongst the most competitive.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
Cursos de español / Spanish courses, Granada, Monumentos/ Monuments, Salir en Granada/ To go out in Granada , , , ,

1 response to The Cost of Living in Granada


  1. admin

    Español:

    Vivir en Granada es barato y, por lo tanto, durante tu curso de español en Escuela Delengua, no tienes que gastar mucho para pasártelo muy bien. Puedes ir caminando a casi todos los lugares de Granada, porque la ciudad no es muy grande. Si necesitas coger el autobús para ir a la estación de autobuses, por ejemplo, el billete cuesta 1.20 EUR pero también hay descuentos. Además, no cuesta mucho ir en autobús a otros lugares de España. Ida y vuelta a Madrid cuesta 30 EUR; a Sevilla, 40 EUR; a Málaga, solo 10 EUR, igual que a la playa. Comer no es caro tampoco. Compra las frutas, las verduras, el queso y la carne en los mercadillos de la ciudad para cocinar en casa. Otra opción barata es ir de tapas: una cerveza o un tinto de verano con tapa cuesta sólo 2 EUR. ¡Con dos o tres ya has cenado! Cenar en un restaurante también es bastante barato: una paella cuesta 11 EUR por persona o 18 EUR para dos. Algunos restaurantes ofrecen menús diarios baratos, con primer plato, segundo plato y postre, incluyendo una bebida. Hay varias atracciones turísticas por las que no tienes que pagar, como visitar los parques urbanos o algunas iglesias. Sin embargo, incluso los monumentos que tienes que pagar no son muy caros. La entrada a la Alhambra cuesta 12 EUR, a los jardines del Generalife 9 EUR y para visitar la Catedral, la entrada cuesta 3.50 EUR. En la página web de Escuela Delengua hay una lista oficial de precios que muestra que en Granada es fácil divertirse sin gastar mucho dinero. Es un lugar perfecto para aprender español si quieres hacerlo económicamente. Además, la escuela se sitúa en el barrio del Albaicín, en pleno centro de la ciudad, ofrece precios que se encuentran entre los más competitivos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.